05 Maj 2016 08:36
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Kalendarz 2015/2016

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne
Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

OFERTA SZKOŁY
Podsumowanie projektu W obronie Ziemi
Podsumowanie projektu W obronie Ziemi

Nasza szkoła uczestniczy w wojewódzkim projekcie „EKOSZKOŁA 2016”. W związku z tym, w oparciu o program działań pod nazwą „W obronie Ziemi”, podejmujemy szereg działań, mających na celu budowanie świadomości ekologicznej wśród uczniów.

27 kwietnia w ramach  obchodów  Dnia Ziemi odbyło się podsumowanie tego przedsięwzięcia, na które licznie przybyli rodzice i zaproszeni goście radni Rady Miejskiej pani Kazimiera Wąż i pan Bogdan Pawelec, który prowadzi od 11 lat gospodarstwo ekologiczne. Pan Pawelec przygotował ciekawą prelekcję na temat ekologii i konieczności dbania o środowisko naturalne.

Następnie uczniowie klasy IV zaprezentowali przedstawienie pt. „Jak uczyliśmy Michała szanować przyrodę?”, nawiązujące treścią do problemów ekologicznych. Nad przygotowaniem inscenizacji czuwali nauczyciele pani Renata Sojka i pan Waldemar Szlosek, a dekorację wykonała pani Mirela Kiełbasa.

Szkolny Klub Młodego Ekologa przeprowadził debatę na temat konieczności ochrony środowiska oraz odczytał opracowany przez siebie dekalog szkolnego ekologa.

Ciekawym akcentem był występ formacji tanecznej DANCE STARS prowadzonej przez pana Gabriela Skibę, która zaprezentowała walca angielskiego, sambę, cha-cha oraz rock and rolla, a uczniowie klasy VI odegrali układ taneczny z hiphopową piosenką. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Również w ramach projektu rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem „Ciekawa fauna i flora naszej miejscowości”. Prezentację zgłoszonych prac przygotowała pani Dorota Grzesik.

Na koniec imprezy dyrektor szkoły pan Dariusz Węglowski podsumował działania prowadzone przez szkołę w ostatnich miesiącach w ramach projektu, podziękował uczniom i nauczycielom oraz rodzicom za duże zaangażowanie.

W tym dniu wszystkie klasy przygotowały stoły ze zdrową żywnością na bazie owoców i warzyw. To jedno z działań realizowanego programu Trzymaj formę, którym opiekuje się pani Grażyna Kruk.

Na koniec odbyła się prawdziwa uczta zdrowej żywności.Realizowany przez szkołę projekt aktywizował całą społeczność szkolną, przyczynił się do podniesienia wśród uczniów świadomości ekologicznej zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami.

Przedsięwzięcie przyczyniło się do bliższego kontaktu uczniów z przyrodą, a zdobyte przez nich doświadczenia powinny zaowocować w życiu codziennym.

Opracowanie: Renata Sojka

W gospodarstwie ekologicznym Państwa Krystyny i Bogdana Pawelców
W gospodarstwie ekologicznym Państwa Krystyny i Bogdana Pawelców

22 kwietnia 2016 uczniowie klasy piątej, wspólnie z nauczycielem przyrody p. Renatą Sojką, wybrali się do gospodarstwa ekologicznego państwa Pawelców, którzy przyjęli ich z dużą radością i życzliwością.

Gospodarze prowadzą rodzinne, wielokierunkowe gospodarstwo ekologiczne  o powierzchni 7,4 ha od 11 lat. Specjalizują się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Hodują: krowę, byki rasy simental i hereford, trzodę chlewną, króliki, kaczki, perliczki, kury.

Ozdobą gospodarstwa są piękne pawie, a pasją pana Pawelca są gołębie.

Państwo Pawelcowie uprawiają: mieszankę zbożową, orkisz, pszenicę, mieszanki  traw z motylkowymi, ziemniaki, buraki pastewne, jarzyny, bobik.

Produkcja roślinna prowadzona jest metodami ekologicznymi - bez udziału nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Stosuje się nawozy naturalne w postaci: obornika, gnojowicy, a jako poplon na nawóz zielony sieje się gorczycę. W ogródku ziołowym pani Krystyny Pawelec rośnie: piołun, szałwia, oregano, melisa.

Obok domu jest sad, a w nim: jabłonie ,śliwy, pigwa, orzechy włoskie, wiśnie, jagoda kamczacka.

Gospodarstwo posiada Certyfikat zgodności wydany przez jednostkę certyfikującą COBICO  z siedzibą w Krakowie. Rośliny i zwierzęta w tym gospodarstwie żyją w harmonii z naturą. Uczniowie z dużym zainteresowaniem poznawali tajniki prowadzenia gospodarstwa ekologicznego.

Na koniec wszyscy uczestnicy wycieczki zostali zaproszeni na pyszne ciasto i herbatkę.

Opracowanie: Renata Sojka

Pomagamy nie tylko przyrodzie - podsumowanie zbiórek selektywnych
Pomagamy nie tylko przyrodzie - podsumowanie zbiórek selektywnych

W naszej  szkole od początku roku szkolnego prowadzone są zbiórki selektywne. Uczniowie zbierają: plastikowe nakrętki, makulaturę, zużyte baterie.

Akcja ma celu  zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań związanych z segregacją odpadów - praktyczna edukacją ekologiczną, a także pomoc osobom niepełnosprawnym. To kolejne działania w ramach projektu EKOSZKOŁA 2016.

Plastikowe nakrętki  zostały przekazane na cel charytatywny do Środowiskowego Domu Samopomocy im Św. Kingi w Tarnowie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Dyrektor - Siostra Weronika - Małgorzata Gardas  skierowała do uczniów i pracowników naszej szkoły słowa podziekowania. Zwróciła się także z prośbą o kontynuowanie zbiórki nakrętek dla podopiecznych Ośrodka.

Nasza szkoła kontynuuje współpracę także z Firmą EKOSYSTEM w Krakowie, która dostarczyła  pojemniki do zużytych baterii, ulotki oraz plakaty promujące Ogólnopolski Program Edukacyjny dla szkół „Zbieraj baterie !".

W tym roku szkolnym zebraliśmy około 50 kg zużytych baterii.

W bieżącym  roku szkolnym nawiązaliśmy kontakt z Firmą Stena Recycling i uczestniczymy w konkursie „Zbieramy makulaturę - oszczędzamy lasy”. Konkurs polega na zbiórce jak największej ilości  makulatury w szkołach i przedszkolach. Zebraliśmy około 400 kg makulatury.

Opracowanie: Renata Sojka

Las bogactwo do ochrony - spotkanie z leśnikiem
Las bogactwo do ochrony - spotkanie z leśnikiem

W piątek 8 kwietnia 2016 r. w ramach realizowanego projektu ekologicznego EKOSZKOŁA 2016  odbyło się spotkanie się z panem  Leśniczym Grzegorzem Świątkowskim z Nadleśnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej. Udział w nim wzieli uczniowie z  klas   I - VI.

Ciekawe opowieści leśnika przybliżyły uczniom zagadnienia przyrodnicze, a liczne ciekawostki z lasu sprawiły, iż spotkanie przebiegało w miłej  i radosnej atmosferze.

Młodzi przyrodnicy z z zapartym tchem słuchali opowieści o tym, jak chronić i dbać o przyrodę oraz uczyli się jak należy zachować w lesie.

Uczniowie mieli wiele pytań do leśniczego np. na czym polega praca leśnika?, jakie czynności wykonują leśnicy wiosną w lesie? itp.

Pod koniec spotkania pan leśniczy przeprowadził mały egzamin wśród uczniów, sprawdzając nowo przyswojoną wiedzę. Najlepsi otrzymali nagrody.

Pożegnano się tradycyjnym „Darz bór”, którym to witają się lub żegnają się leśnicy i myśliwi życząc sobie powodzenia.

„Darz bór”! - Renata Sojka

W oczyszczalni ścieków w Dąbrowie Tarnowskiej
W  oczyszczalni ścieków w Dąbrowie Tarnowskiej

W ramach edukacji ekologicznej  uczniowie klas IV-VI udali się do oczyszczalni ścieków gdzie zapoznano ich  ze źródłami zanieczyszczeń wód, schematem działania oczyszczalni oraz metodami oczyszczania ścieków.

Mechaniczna metoda oczyszczania ścieków stanowi I stopień oczyszczania. Na tym etapie procesy mają na  celu usunięcie ze ścieków ciał stałych pływających (butelek, papierów, metali oraz innego rodzaju śmieci), jak również grubych zawiesin mineralnych oraz organicznych.

Oczyszczanie biologiczne ścieków ma na celu usunięcie ze ścieków biologicznie rozkładalnych zanieczyszczeń. Do procesu biologicznego rozkładu zanieczyszczeń organicznych wykorzystywane są populacje mikroorganizmów zawieszone w toni ścieków.

Metody chemiczne stosuje się do usuwania ze ścieków substancji nie ulegających biologicznemu rozkładowi. Chlorowanie zaś ma na celu unieszkodliwieniu bakterii chorobotwórczych i usunięcie przykrej woni ze ścieków.

Pan kierownik oczyszczalni, odpowiadał także na pytania związane z pracą oczyszczalni np. ile litrów ścieków oczyszcza się w ciągu doby, jakiego rodzaju ścieki trafiają do oczyszczalni, jaki jest koszt ich oczyszczania.

Opracowanie: Renata Sojka

Ogólnopolski Turniej BRD - tap gminny
Ogólnopolski Turniej BRD - tap gminny

7 kwietnia 2016 r. odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju BRD. Tradycyjnie gospodarzem turnieju była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im Jana Pawła II w Dąbrowie Tarnowskiej. Do rywalizacji przystąpiło sześć szkół podstawowych i trzy gimnazjalne.

Etap gminny turnieju, zgodnie z regulaminem, składał się z jest pisemnego testu ze znajomości zasad i przepisów ruchu drogowego. Konkurs przeprowadziła Komisja w składzie: Marian Gajda, Krzysztof OrwatJacek Sąsiadek.

W kategorii szkół podstawowych drużyny uzyskały następujące miejsca:

I miejsce Szkoła Podstawowa w Nieczajnie Górnej w składzie: Joanna Foszcz, Natalia Wojtas, Patryk Szwajkosz i Wiktor Wybraniec

II miejsce Szkoła Podstawowa Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej

II miejsce Szkoła Podstawowa w Smęgorzowie

IV miejsce Szkoła Podstawowa Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej;V miejsce Niepubliczna Niepłatna Szkoła Podstawowa w Żelazówce

VI miejsce Szkoła Podstawowa w Gruszowie Wielkim

Nagrody dla zwycięzców ufundował Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski. Wręczając nagrody i podsumowując rywalizację turniejową podziękował uczestnikom i ich opiekunom za udział oraz życzył zwycięzcom godnego reprezentowania naszej gminy w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej  11 kwietnia 2016 r.

Drużynę do turnieju przygotowała pani Renata Sojka

Gratulujemy zwycięzcom!

STOP - wypalaniu traw na wiosnę!
STOP - wypalaniu traw na wiosnę!

7 kwietnia br. odbyło się spotkanie uczniów klas I - VI z przedstawicielami Powiatowej Państwowej Straży  Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej panem st. bryg. Mariusz Klimajem i panem mł bryg. Krzysztofem Romańskim.

To kolejne działanie ekologiczno - profilaktyczne w związku z przystąpieniem naszej szkoły do wojewódzkiego projektu EKOSZKOŁA 2016 oraz  włączeniem się szkoły  do Ogólnopolskiej Kampanii Nie wypalaj traw!

Strażacy  poinformowali uczniów, że okres zimy i wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych.

Pożary są  niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji. Angażują również  wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.Wypalanie traw ,łąk i nieużytków rolnych   jest zabronione, grozi za to kara grzywny.

Ciekawa prelekcja połączona była z prezentacją multimedialną.

Na koniec Dyrektor szkoły p. Dariusz Węglowski podziękował przedstawicielom  Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej za interesujące spotkanie, które przyczyniło się do poniesienia świadomości  uczniów w zakresie zagrożeń związanych z wiosennym podpalaniem nieużytków rolnych.

Po lekcjach uczniowie  rozwiesili plakaty przygotowane przez poszczególne klasy  w miejscach publicznych naszej miejscowości, apelując tym samym do mieszkańców o nie wypalanie traw na wiosnę.

Opracowanie: Renata Sojka

Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Atlas Szkoły z klasą 2.0
UczestniczymyWygenerowano w sekund: 0.55 4,790,567 unikalnych wizyt