06 Lipca 2022 00:02
BIP
Szkoła online
Szkoły ponadpodstawowe
Kuratorium Oświaty
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne
Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

Wycieczka do Wieliczki i Krakowa
Wycieczka do Wieliczki i Krakowa

22 listopada uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce do Wieliczki i Krakowa, która została współfinansowana w ramach programu rządowego "Poznaj Polskę".

Pierwszym punktem naszego wyjazdu była wizyta w kopalni soli w Wieliczce, gdzie najmłodsi uczniowie poznali opowieść o pierścieniu św. Kingi, dowiedzieli się kim był Skarbnik i Bieliczka oraz odkryli tajniki pracy górnika. Na zakończenie Kacper z kl. III oraz Patryk z kl. II poszukiwali pierścienia dla św. Kingi, którą zastąpiła Karolinka z kl. I. Kolejnym punktem planu naszej wycieczki była wizyta w "Żywym Muzeum Obwarzanka", gdzie dzieci uczestniczyły w warsztatach wypieku przepysznych tradycyjnych krakowskich obwarzanków.

Pobyt w Krakowie zakończyliśmy wspólną modlitwą w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do restauracji McDonald's, gdzie zjedliśmy kolację.

Zmęczeni i szczęśliwi wróciliśmy do domów. Dla wielu uczniów była to pierwsza całodniowa wycieczka bez rodziców.

Opracowanie: Roksana Kaczówka

ŻEGNAMY KS. KANONIKA WŁADYSŁAWA JARÓGA
ŻEGNAMY KS. KANONIKA WŁADYSŁAWA JARÓGA

Nasza szkolna wspólnota wraz z całą wspólnotą parafialną przeżywała pożegnanie wieloletniego proboszcza parafii pw. Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny – Ks. Kanonika Władysława Jaróga. 11 listopada 2021 roku, w godzinie Bożego Miłosierdzia, Ks. Władysław odszedł do domu Ojca.

            Urodził się 13 maja 1933 roku w Słotowej, jako syn Henryka i Agnieszki z domu Wójcik. Egzamin dojrzałości złożył w Pilźnie w 1953 roku. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 29 czerwca 1958 roku w Tarnowie.

            Potem była praca wikariusza w parafiach: Chomranice (od 15 lipca 1958 r.), Rzezawa (od 10 lipca 1961 r.) i Dąbrowa Tarnowska (od 1 sierpnia 1964 r.). Po niecałych siedmiu latach od święceń został mianowany 31 marca 1966 roku proboszczem parafii w Nieczajnej. Ten urząd pełnił do 22 sierpnia 2003 roku, a następnie pozostał w miejscowości w charakterze rezydenta. To były 54 lata spędzone w Nieczajnej, w tym 37 lat w roli jej pasterza, a 17 w roli rezydenta. Tyle mówią suche liczby.

            A codzienność Ks. Władysława? To najpierw duszpasterzowanie w starym kościele i  na starej plebanii. Potem budowa nowej świątyni, plebanii i budynku gospodarczego w trudnych czasach, gdy wszystkie materiały budowlane trzeba było zdobywać (a niekiedy „załatwiać”). I godna podziwu postawa kapłana, który na równi (a często o wiele więcej) pracował fizycznie z parafianami przy wszystkich pracach budowlanych. Bo był „słusznej” postury, silny i mocarny. Do tego praca fizyczna przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego, któremu oddawał się z pasją, bo korzenie rolnicze nie pozwalały inaczej. Niezliczona ilość modlitwy brewiarzowej i różańcowej. Setki godzin spędzonych w konfesjonale w swojej parafii i w sąsiednich. Tysiące udzielonych sakramentów świętych i celebrowanych Eucharystii – tylko Bóg je policzył. Katechizacja w punktach katechetycznych, później w szkole. Założenie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, świętującego jubileusz 25-lecia działalności. Opieka nad schorowanym ks. Michniakiem w Luszowicach. Jak jeden człowiek był w stanie temu wszystkiemu sprostać, nie zaniedbując którejś dziedziny? A o ilu dobrych czynach nic nie wiemy, bo były czynione „w ukryciu” i bez rozgłosu?

            Na „emeryturze” comiesięczne I-piątkowe wyjazdy z parafianami na nocne czuwanie do sanktuarium w Mogile. Współpraca z następcą na urzędzie proboszcza - zgodna i nacechowana wzajemnym szacunkiem, stanowiąca wzór dla całej diecezji.

            Ks. Władysław był człowiekiem skromnym, z dużym dystansem do siebie. Pracowitym i zaradnym. Radosnym, z poczuciem humoru, zauważającym potrzeby drugiego człowieka, spieszącym z pomocą i dobrą radą. Towarzyskim, gościnnym i odwiedzającym parafian i współbraci w kapłaństwie.

            W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał 25 listopada 1969 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a 20 grudnia 1983 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. Wielu kapłanów tytułowało go „księże prałacie”, choć tej godności nie dostąpił.

            Uroczystości pogrzebowe w sobotę, 13 listopada 2021 roku o godzinie 12.00, zgromadziły w Nieczajnej ogromne tłumy parafian, przyjaciół i znajomych, rodzinę, kapłanów. Już dzień wcześniej modlono się za duszpasterza, polecając jego duszę w modlitwie różańcowej i koronce. W sobotę od wczesnych godzin rannych modlitewne czuwanie podjęli członkowie róż różańcowych i róż Siedmiu Boleści NMP, Akcja Katolicka i Rada Parafialna. Gdy w świątyni trwała ta modlitwa, w Domu Księży Emerytów odprawiono Mszę św. o godzinie 9.00. Potem Ks. Kanonik Władysław powrócił do Nieczajnej, aby pożegnać się ze swoimi owcami. Do świątyni ciało zmarłego Kapłana wnieśli na swoich barkach strażacy, którzy trzymali straż honorową podczas uroczystości pogrzebowych.

            Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył ks. biskup Stanisław Salaterski, który wygłosił również homilię pogrzebową, w ciepłych słowach ukazując i wspominając postać Ks. Kanonika. W liturgię włączyli się także parafianie. Po Eucharystii popłynęły słowa podziękowań i wdzięczności z ust parafian reprezentowanych przez Radą Duszpasterską i Akcję Katolicką, kolegi kursowego ks. kanonika Kazimierza Pacha, ks. prałata Stanisława Sojki w imieniu księży rodaków, obecnego proboszcza ks. Stanisława Bielenia.

            Obecność szkoły podczas uroczystości pogrzebowych zaznaczyła się w delegacjach każdej klasy - z kremowymi różami i pocztem sztandarowym (opiekunowie: Anna Wolak i Bernadeta Pabian) oraz w zamówionych Mszach Świętych. Poczet sztandarowy towarzyszył także w przewiezieniu ciała Ks. Kanonika na cmentarz w Pilźnie, gdzie spoczęło w grobowcu rodzinnym. Taka była ostatnia wola Ks. Władysława Jaróga.

            Dziękujemy Ks. Kanonikowi Władysławowi za świadectwo życia kapłańskiego – niezłomnego, pracowitego, radosnego, z ufnością Bogu, z umiłowaniem Maryi, z ludźmi i dla ludzi. Bóg zapłać, Księże Kanoniku!

 

                                               Oprac. Irena Klich

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. To historia, a jak jest dzisiaj?

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek, Miś Yogi – to najpopularniejsze misie.

W naszej szkole uczniowie z klas I – III wraz z wychowawcami: Grażyną Kruk, Roksaną Kaczówka i Ireną Klich obchodzili to święto, wypełniając dzień różnymi „misiowymi” działaniami. Były więc filmy, kolorowanki, szyfrowanki, prace plastyczno-techniczne i cała kolekcja pluszaków – małych i dużych. Dzieci świetnie się bawiły, utrwalając w zabawowy sposób umiejętności z kilku edukacji wczesnoszkolnych.

 Oprac. Irena Klich

CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI - LISTOPAD
CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI - LISTOPAD

W listopadzie klasa II kontynuowała realizację I modułu Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI". To był czas dalszego poznawania niezwykłych przygód polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka, bohatera lektury „Afryka Kazika”. Drugoklasiści z zaciekawieniem spenetrowali również zawartość granatowej walizki z autentycznymi afrykańskimi przedmiotami. Czego tam nie było: ludowe instrumenty, poduszka, tykwy na wodę, drewniane religijne figurki (m.in. oliwkowe),  egipski papirus i skarabeusz, inkrustowana skrzyneczka!

Było także malowanie ilustracji najciekawszej przygody Kazika i picie popularnej w Afryce herbaty z kwiatu hibiskusa.

Były również: Dzień Postaci z Bajek i spotkanie z podróżnikiem (oddzielne relacje).

Na kolejnych zajęciach uczniowie umieszczali w pudełkach przedmioty kojarzące się z lekturą: plastikowe zwierzęta, ulepione z plasteliny palmy i zwierzaki, piasek, rowery-zabawki itp.

 Uczniowie niecierpliwie czekają na kolejne „afrykańskie” niespodzianki, szczególnie te kulinarne!

 Oprac. Irena Klich

Andrzejki
Andrzejki

Według prastarych wierzeń w dniu imienin Andrzeja można poznać swoją przyszłość. 24 listopada uczniowie klas I-III przenieśli się w magiczny świat wróżb i wzięli udział w zabawie andrzejkowej. Najmłodsi uczniowie ochoczo przekładali buty, aby sprawdzić, kto pierwszy wyjdzie za mąż lub ożeni się. Dużym zainteresowaniem cieszyło się przebijanie serc szpilką, które miało ujawnić imię przyszłego małżonka. Wspólna zabawa taneczna była przeplatana zabawami w powódź, znikające krzesełka oraz chusteczkę. Słodkie przekąski oraz pyszne hot-dogi sprawiły, że każdy miał siłę, aby bawić się do samego końca. Nie wiemy, czy wróżby się spełnią, więc dla pewności w następnym roku ponownie zorganizujemy kolejną wspaniałą zabawę andrzejkową.

Opracowała: Roksana Kaczówka

INDIE OCZAMI PODRÓŻNIKA
INDIE OCZAMI PODRÓŻNIKA

W poniedziałek, 8 listopada, dzięki barwnej, pełnej pasji opowieści pana Dariusza Rocheckiego, podróżnika z grupy „TRZASK”, przenieśliśmy się na chwilę do Indii. Opowiadanie wzbogaciła prezentacja zdjęć. Zobaczyliśmy jeden z siedmiu cudów świata -  Tadź Mahal, nazywany świątynią miłości. Z wielkim zaskoczeniem oglądaliśmy Karni Mate - świątynię szczurów, gdzie gryzonie traktowane są po królewsku.  Żyje ich tam 20 tysięcy. Do świątyni wchodzi się boso. Osoba, która nadepnie  na zwierzę musi jako zadośćuczynienie ufundować figurkę szczura ze złota lub srebra. Jest to związane z różnymi obyczajami i wierzeniami hindusów, którzy są przekonani, że wśród szczurów znajdują się  ich zmarli przodkowie.

Drugie oblicze Indii to dzielnice nędzy. Miliony biednych ludzi koczuje na pełnych zwierzęcych odchodów, brudnych  ulicach ze stertą zalegających odpadów i swobodnie poruszającymi się między nimi tzw. ,,świętymi krowami”. Bowiem hindusi mają trzy matki –matkę Ziemię, rodzoną matkę oraz matkę krowę. Zobaczyliśmy jak wygląda Ganges – święta dla Hindusów, a zarazem najbardziej zanieczyszczona rzeka na świecie, gdzie dochodzi do rytualnych spaleń zmarłych osób oraz  kąpieli, która ma uzdrowić i oczyścić z grzechów. Obejrzeliśmy pustynię Thar oraz drogi w Himalajach. Usłyszeliśmy także historię o Ghandim - jego filozofii, a także walce o niepodległość.

Mieliśmy okazję również poznać wiele ciekawostek dotyczących kuchni, kultury, ubioru oraz sposobu życia Hindusów. Nie obyło się też bez rekwizytów: rupii - indyjskich banknotów, tradycyjnego 8 – metrowego sari - stroju dla kobiet.

To było bardzo ciekawe spotkanie, podczas którego bardzo dużo dowiedzieliśmy się o jednym z największych państw Azji.

                                                           Oprac. Irena Klich

Nasi uczniowie na sportowo uczcili Święto Niepodległości

9 listopada 2021 br. odbył się  „Bieg Niepodległości”. Organizatorem zmagań biegowych było Stowarzyszenie Kobiet Wsi Nieczajna. W tym nietypowym sposobie uczczenia odzyskania niepodległości wzięli udział  uczniowie ze wszystkich klas naszej szkoły. Trasa poszczególnych biegów przebiegała wokół szkoły, a zwycięzcy  otrzymywali na mecie biało- czerwoną flagę.

Po skończonych zajęciach lekcyjnych odbył się  również mecz piłki nożnej między uczniami klasy siódmej i ósmej o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Kobiet Wsi Nieczajna, który zakończył się wygraną uczniów klasy VII.

Po uroczystej akademii przedstawicielki Stowarzyszenia: pani Renata Sojka, pani Katarzyna Kmieć oraz dyrektor szkoły wręczyli medale i dyplomy oraz puchar zwycięskiej drużynie.

Serdecznie gratulujemy wszystkim sportowcom i  dziękujemy za aktywne świętowanie odzyskania  niepodległości przez nasz kraj wolności oraz sportową rywalizację

Opracowanie: Renata Sojka

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
UczestniczymyWygenerowano w sekund: 0.05 41,766,111 unikalnych wizyt