11 Sierpnia 2022 23:40
BIP
Szkoła online
Szkoły ponadpodstawowe
Kuratorium Oświaty
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne
Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

WIECZORNICA NIEPODLEGŁOŚCIOWA
WIECZORNICA NIEPODLEGŁOŚCIOWA

W czwartek 11 listopada 2021r. w naszej szkole odbyła się Wieczornica Niepodległościowa, którą współzorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich wsi Nieczajna.

Uroczystość miała na celu upamiętnienie 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie otworzyli: Bernadeta Pabian, która w imieniu KGW powitała wszystkich przybyłych gości oraz sołtys wsi Jan Bąba, który przybliżył cel spotkania. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych: sekretarz gminy – Stanisław Ryczek, dyrektor CUW – Marta Chrabąszcz, kierownik ARiMR – Andrzej Giza, dyrektor szkoły – Dariusz Węglowski, dyrektor przedszkola – Wiesława Wójcik, radni gminy – Kazimiera Wąż i Andrzej Pabian.

Wieczornicę rozpoczęto minutą ciszy, oddając hołd poległym Polakom, którzy poświęcili swoje życie za wolną i niepodległą Ojczyznę oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrali: S. Ryczek i M. Chrabąszcz. W swoich przemówieniach przypomnieli o potrzebie pielęgnowania pamięci o tych, którzy walczyli za Ojczyznę.

Później zaprezentowano piękne widowisko  słowno – muzyczne przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej pod kierunkiem pań: Anny Wolak, Iwony Tańskiej. Nad oprawą muzyczną przedstawienia czuwał pan Waldemar Szlosek a piękną dekorację wykonała pani Roksana Kaczówka.

Po występach wszyscy uczestnicy Wieczornicy spotkali się corocznym zwyczajem na wspólnej biesiadzie przy. Poczęstunek został przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które przez kilka dni gotowały i piekły tradycyjne smakołyki. Po degustacji nastąpiło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Pomocne okazały się śpiewniki przygotowane specjalnie na tą okazję przez KGW. Śpiewano znane i popularne utwory z różnych okresów: „My, Pierwsza Brygada”; „Rozkwitały pąki białych róż”; „Wojenko, wojenko”; „Hej, hej, ułani”; „O, mój rozmarynie”; Przybyli ułani”; „Warszawskie dzieci”; „Czerwone maki”…

Nasze wspólne śpiewanie było rodzajem hołdu, jaki chcieliśmy złożyć tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę. W słowach piosenek i pieśni patriotycznych brzmiało ważne przesłanie, że nasz kraj jest obecnie wolny, niepodległy, piękny, a my jesteśmy dumni z bycia Polakami. Pieśni nie tylko wzruszały, ale też skłaniały do refleksji nad tym, jakie znaczenie mają dziś dla nas takie pojęcia jak ojczyzna, wolność i patriotyzm.

Wieczornica pokazała, że idea niepodległościowa jest bliska naszym uczniom i mieszkańcom, którzy licznie przybyli na tą uroczystość.

Opracowała: Bernadeta Pabian

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Kaczor Donald, Myszka Miki, Smerfy, Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek i wiele innych postaci – to jest ich święto. W dzieciństwie dzięki nim poznawaliśmy świat, śmialiśmy się i wzruszaliśmy. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.

W naszej szkole w tym dniu dzieci z klas I – III świetnie się bawiły. Każdy uczeń przebrał się za bajkową postać. Zadaniem jego kolegów było odgadnięcie nazwy bajki po przedstawieniu się w najbardziej oryginalny sposób. Potem klaskaniem i tupaniem dzieci oceniały prawdziwość odczytanych wypowiedzi o wydarzeniach w bajkach. Najwięcej emocji wywołała zabawa z „zatrutym jabłkiem”. Ciekawym zadaniem było układanie bajkowych obrazków z pomieszanych części. Wreszcie nadszedł czas kina – oglądanie dwóch bajek (oczywiście „Bolek i Lolek” musiał być) przy smacznym popcornie. Foto budka przyciągnęła wszystkich uczniów. Zwieńczeniem dnia były malowanki i ułożenie z nich dużych obrazów – postaci z bajek oraz kodowanie na kartce – pojawił się Krecik i pszczółka Maja.

Dzień Postaci z Bajek zorganizowały panie: Roksana Kaczówka, Irena Klich i Grażyna Kruk.

Dla klasy II było to także jedno z zadań w ramach realizowanej innowacji programowo-metodycznej.

                                                                                              Oprac. Irena Klich

SZKOLNE WYPOMINKI
SZKOLNE WYPOMINKI

Zgodnie z naszą szkolną tradycją na początku listopada cała społeczność udaje się na cmentarz. W tym roku miało to miejsce w poniedziałek, 8 listopada. Zgromadzeni pod krzyżem modliliśmy się w intencji naszych zmarłych bliskich. Przewodniczący każdej klasy odczytał klasowe wypominki. Wybrzmiały również nazwiska zmarłych nauczycieli, kapłanów, pracowników szkoły oraz rodziców naszych pedagogów. Modlitwę poprowadził ks. proboszcz Stanisław Bieleń,  a nad całością czuwała p. Irena Klich. Po wspólnej modlitwie uczestnicy podeszli pod grobowce swoich zmarłych, aby zaświecić znicze i pomodlić się indywidualnie. Pamięć o tych, którzy już odeszli, świadczy o nas samych.

                                                           Oprac. Irena Klich

Gminne Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w halowej piłce nożnej chłopców
Gminne Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w halowej piłce nożnej chłopców

W poniedziałek 25.10.2021 r. w Hali Sportowej im. Agaty Mróz-Olszewskiej w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci, a w czwartek 28.10.2021 r. Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w halowej piłce nożnej chłopców.

Zarówno w kategorii klas IV-VI jak i VII-VIII do rywalizacji przystąpiło po 5 drużyn ze szkół podstawowych naszej gminy.

Zawody rozegrano systemem „każdy z każdym”. Mimo tego, że chłopcy z obu naszych drużyn dzielnie walczyli i w czasie meczów dali z siebie wszystko, to nie udało im się awansować do szczebla powiatowego tych zawodów.

Z pewnością zdobyli cenne doświadczenia, mieli okazję rywalizować z drużynami innych szkół oraz reprezentować naszą szkołę.

Opracowanie: R. Pacześniowski

Miło nam poinformować o sukcesie w konkursie "owaD-ziOM"
Miło nam poinformować o sukcesie w konkursie "owaD-ziOM"

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego w ramach projektu „Powiślańska pszczoła” pod nazwą „owaD-ziOM”.

Na konkurs wykonano w zespołach rodzinnych 7 domków. Domki wykonane przez Anię Taraskę i Dominika Szczebaka z klasy II oraz Oli Szczebak z klasy VII najbardziej podobały się komisji konkursowej. Ponadto drugie miejsce zajął domek  Julki Szwajkosz z klasy III.

Przypomnijmy, że nasi uczniowie od 3 lat zajmują się już tym zagadnieniem i uczestniczyli w podobnym projekcie organizowanym na terenie szkoły. Wiemy już, że zarówno w naturze, jak i w naszym ogrodzie owady pełnią różne pożyteczne funkcje. Dzięki owadom zapylającym będziemy cieszyć się wieloma kwiatami i owocami, a owady drapieżne bez trudu uporają się ze szkodnikami roślin.

Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi na problem masowego wymierania dziko żyjących owadów, zwłaszcza zapylających i kształtowanie postaw proekologicznych.

Owadów zapylających jest coraz mniej. Przyczyny tego są różne- począwszy od stosowania nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, wypalanie traw. Nawet pielęgnowanie trawników przydomowych nie służy owadom, bo to dla nich pustynia.

Ocieplanie domów styropianem jest koniecznością, ale również nie służy owadom dziko żyjącym, które często wykorzystują szczeliny w murach domów do złożenia jajeczek czy rozwoju larw.

Dlatego reklamujemy budowę domków - hoteli dla owadów. Mogą one być również, jak widać na zdjęciach dekoracją ogrodu.

Bardzo to pożyteczne działanie i przynoszące ludziom korzyści.

Prosimy zatem o naśladowanie.

Opracowanie: Renata Błasiak

Szkolna akcja Pamiętamy w ramach "Szkoła pamięta"
Szkolna akcja Pamiętamy w ramach "Szkoła pamięta"

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się szkolne przedsięwzięcie „Pamiętamy” zorganizowane w ramach akcji Ministra Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.

Przyozdobione biało-czerwoną wstążką znicze zapłonęły w ostatni piątek przed 1 listopada na grobach pracowników naszej szkoły na cmentarzach w Nieczajnie Górnej, Dąbrowie Tarnowskiej, Luszowicach i Mielcu.  

W akcję zaangażowali się uczniowie i nauczyciele: Adamczyk Milena, Bafia Oktawia, Bąba Jessica, Bąba Kacper, Błachaniec Jan,  Bukowska Maja, Chmura Miłosz, Chudy Paulian, Ciąbor Adam Dobrowolska Dominika,  Dudek Karolina, Foszcz Dawid, Frąc Jakub,  Guzik Martyna, Kawa Emilia, Kijak Karol, Kijak Mateusz, Kijak Natalia, Kijak Piotr, Kijak Zofia, Wenc Kacper, Kmieć Agnieszka, Kmieć Brajan, Kogut Karol, Kopeć Kacper, Kot Milena, Kot Wiktor ,Michalczk Artur, Miotła Filip, Mol Klaudia, Noga Emilia, Noga Sebastian, Nowak Bartosz, Nowak Daria, Nowak Magdalena, Nowak Natalia, Ogryzek Roksana, Oleś Oskar, Partyńska Julia, Partyńska Julia, Pikul Ewa, Pikul Michał, Piwowar Patryk, Puła Julia, Siewierska Sylwia, Sojka Adrian, Sojka Gabriela, Szczebak Aleksandra, Szczebak Dominik, Szlosek Nikola, Świerczek Piotr, Świerczek Wojciech, Taraska Anna, Wąż Sebastian, Wojtas Dominik,  Wybraniec Julia,  Zaczkiewicz Jakub oraz panie Roksana Kaczówka, Irena Klich, Grażyna Kruk, Katarzyna Świerzb i pan Dariusz Węglowski.

Całym przedsięwzięciem koordynował pan dyrektor.

Wszystkim, którzy włączyli się w akcję bardzo dziękujemy!

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1473665913004691&set=pcb.1473666023004680

Opracowanie: D. Węglowski

Witaminowy latawiec
Witaminowy latawiec

W poniedziałek,  25 października 2021 roku na szkolnym boisku naszej szkoły odbyło się święto ,,Witaminowego latawca”.

Uczniowie klas I – III wykonali 22 latawce, które przyozdobili różnymi warzywami i owocami,  obok których były nazwy witamin jakie zawierają. W ten sposób uczniowie wzbogacili swoja wiedzę na temat korzyści z jedzenia świeżych warzyw i owoców. Jury oceniło lotność, poprawność i oryginalność wykonania. Uczestnikom konkursu w każdej klasie przyznano miejsca i nagrody:

I miejsca

Klaudia Mol  - kl. I

Dominik Szczebak – kl. II

Oskar Oleś -  kl. II

Zofia Nowak – kl. III

Artur Michalczyk  – kl. III

II  miejsca

Maja Bukowska -  kl. I

Anna Taraska  - kl. II

Sebastian Gwóźdź – kl. III

III  miejsca

Miłosz Chmura  – kl. I

Jan Błachaniec  – kl. II

Julia Wybraniec  – kl. III

Wyróżnienia:

Emilia Kawa, Milena Kot, Magdalena Nowak, Anna Noga, Brajan Kmieć  – kl. I

Dominika Dobrowolska, Filip Miotła, Michał Pikul, Sebastian Noga  – kl. II

Ewa Pikul, Piotr Świerczek – kl. III

Uczniowie wspaniale bawili się latawcami na boisku. Uśmiechnięci i zadowoleni wrócili do szkoły. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, książki i słodkości. Nagrodzone latawce teraz zdobią klasy.

Święto latawca zorganizowały i nagrody ufundowały Panie: Grażyna Kruk, Roksana Kaczówka i Irena Klich.                                                   

Opracowała Grażyna Kruk

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
UczestniczymyWygenerowano w sekund: 0.06 42,880,961 unikalnych wizyt