¦WIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Dodane przez admin dnia 26/11/2021 23:00

25 listopada swoje ¶więto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezast±piona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Mi¶. Mimo coraz nowocze¶niejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dzi¶, wszystkim jest potrzebny Mi¶!”. ¦wiatowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setn± rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcze¶niej.

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedĽwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierz±tko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze ¶wiadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedĽwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, któr± czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazw± Teddy Bear, która dzi¶ w języku angielskim jest okre¶leniem wszystkich pluszowych misiów. To historia, a jak jest dzisiaj?

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy ¶wiat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w ¶wiecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Kubu¶ Puchatek, Mi¶ Paddington, Mi¶ Uszatek, Mi¶ Yogi – to najpopularniejsze misie.

W naszej szkole uczniowie z klas I – III wraz z wychowawcami: Grażyn± Kruk, Roksan± Kaczówka i Iren± Klich obchodzili to ¶więto, wypełniaj±c dzień różnymi „misiowymi” działaniami. Były więc filmy, kolorowanki, szyfrowanki, prace plastyczno-techniczne i cała kolekcja pluszaków – małych i dużych. Dzieci ¶wietnie się bawiły, utrwalaj±c w zabawowy sposób umiejętno¶ci z kilku edukacji wczesnoszkolnych.

 Oprac. Irena Klich