Poznaj Polskę nasze dwa dni w Warszawie
Dodane przez admin dnia 29/11/2021 23:00

24 i 25 listopada br. uczniowie klas 4 - 8 w ramach przedsięwzięcia Poznaj Polskę uczestniczyli w dwudniowej wyciecze do Warszawy. Szkoła  otrzymała dofinansowanie ze środków budżetu państwa  na realizację wycieczki od Ministra Edukacji i Nauki, którego celem było wsparcie organów prowadzących w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Zwiedzanie rozpoczęło wejście na Zamek Królewski, gdzie przewodnicy szczegółowo przybliżyli uczestnikom historię zabytku. Następnie  wycieczka udała się na spacer Starym Miastem, ulicami Świętojańską, Kanonie, Rynkiem Starego Miasta. Obejrzeli mury miejskie, najwęższą kamienicę w Warszawie i najkrótszą niegdyś ulicę, Gnojną Górę, pomniki Małego Powstańca oraz Szewca Jana Kilińskiego.

Na Krakowskim Przedmieściu zobaczyli pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, hotel Bristol, Uniwerystet Warszawski, kościół Św. Krzyża, pomnik Mikołaja Kopernika, Grób Nieznanego Żołnierza ze zmianą warty, ogród Saski, Teatr Wielki Opery i Baletu.

Kolejnym punktem był przejazd i zobaczenie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie  a nastepnie Stadionu Narodowego z tarasu widokowego.

Po chwili odpoczynku i smacznym obiedzie  wszyscy przejechali do Wilanowa, gdzie przez długi czas podziwiali piękne świąteczne dekoracje w Królewskim Ogrodzie Światła.

Drugi dzień pobytu uczniowie rozpoczęli wizytą w parafii Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie po krótkiej modlitwie złożyli kwiaty na grobie patrona szkoły i obejrzeli wystawę poświęconą życiu księdza Jerzego. Kolejnym punktem był przejazd i zwiedzanie Sejmu. Ten punkt wyjazdu możliwy był dzięki pomocy pana Wiesława Krajewskiego Posła na Sejm RP – za co mu bardzo dziękujemy.

Następnie wraz z przewodnikiem uczestnicy zobaczyli  Łazienki Królewskie, Pałac na Wyspie, Pałac Myśliwiecki, Amfiteatr, Starą Pomarańczarnię, pomniki Fryderyka Chopina, Józefa Piłsudskiego, Henryka Sienkiewicza a na koniec Belweder.

Jadąc Traktem Królewskim uczniowie obejrzeli Aleje Ujazdowskie, Nowy Świat, ambasady, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa i inne urzędy państwowe.

Zwiedzający zatrzymali się na ulicy Złotej, by zobaczyć  fragment muru getta, a następnie przejechali na Cmentarz Powstańców Warszawy - pomnik Polegli Niepokonani oraz Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie zobaczyli miedzy innymi groby bogaterów „Kamieni na szaniec“.

Wycieczkę zakończył spacer po Placu Zamkowym i kupno pamiątek.

Opracowanie Dariusz Węglowski